(видео) Порше 918 спајдер хибрид

Крис Харис кој го возеше Mercedes-Benz SLS AMG денес е во блиска средба со 887 коњскиот хибриден Спајдер Порше 918. Колата не е финиширана, но доколку во Порше побарате да ја пробате, тестирате и кажете нешто, барем за Крис Харис тоа е можно, погледнете го видеото на еден од нашите омилени презентери на возила од овој тип. За добрите познавачи на овој формат на машина од Порше, како тие да направиле нешто што изгледа подобро од машините на Ферари и МекЛарен.

Протеан почнува со производство на електромотор вграден во тркало (in-wheel)

Protean in-wheel electric-motor
Protean in-wheel electric-motor

Бенефитите од вградување на електромотор во тркалата на возило може да ги видите на видеото за Мерцедес-Бенз SLS AMG. Ако сите тркала се на таков погон, бенефитот, теоретски е поголем.

деловите на in-wheel електричниот мотор
деловите на in-wheel електричниот мотор
in-wheel пресек
in-wheel пресек
in-wheel пресек
in-wheel пресек

Се работи за дизајнирање на технологијата на електромотори вградени во самото тркало; како in-wheel проектот на Siemens eCorner на што компанијата Protean работи во последните неколку години. Од Протеан објавија дека во 2013 ќе почнат со производство на прототиповите. Последен пат ги видовме дизајните на Протеан во мај 2012 кои соработуваат со Мерцедес, на моделот БРАБУС.

BRABUS with Protean inwheel 2012
BRABUS with Protean inwheel 2012
Protean in-wheel motor-diagram 2012
Protean in-wheel motor-diagram 2012

Соработката на Протеан не завршува само со Мерцедес, тие соработуваат и со Форд F-150 пикап камион, карго венот на Вауксхал и со кинеската фамилија на седани Трумпчи.

in-wheel
in-wheel

In-wheel моторите на Протеан може да се вградат и во хибридни и во чисто електрични возила. Секоја единица од овие електромотори е вградена зад тркалото или поточно е дел од самото тркало и дава моќност според Протеан, токму каде што треба и колку му е потребно на возачот. Моторите имаат моќ од 75 kW (100 коњски сили) или 735 фунти на фит, момент.

in-wheel-motors in BRABUS
in-wheel-motors in BRABUS

Тежината им е околу 68 фунти, околу 32 килограми, што не е баш добро за вкупната маса на возилата. Од Протеан тврдат дека подобрувањата на in-wheel моторите е до 30 проценти од претходните верзии во смисла на економичност, но тоа зависи од батерискиот пакет на секое поединечно возило. Протеан тврди дека успеале да ја контролираат кинтеичката енергија при кочење и до 85 проценти од истата да ја вратат во батериите (регенеративно кочење). Најбитната придобивка е што на овој тип на иновативни мотори од Протеан ќе може да им бидат монтирани дополнителни делови според потребите на возачите.

in-wheel
in-wheel

Не е познато кога првите возила со моделите на Протеан ќе се појават по патиштата, но бенефитите во смисла на инженерство, иновација и неколку чекори понапредни дизајни и решенија кон усовршувањето на електричните и хибридни возила со оваа технологија се значителни, а тоа во принцип значи дека моторите никогаш повеќе нема да бидат под хаубата.

Извор: greencarreports.com

Електрично чудовиште: Mercedes-Benz SLS AMG

Чудовиште! Што друго да се каже за машина која има 551 kW или 740 коњски сили поделена во 4 електромотори со вкупно 999 Њутн метри и вртежен момент од 738 либри на фит, со што од 0-100 km/h стигнува за 3.9 секунди, со највисока брзина од 249 km/h со што и практично покажа дека е помоќен од 6.2 литарскиот V8 во „регуларниот“ SLS AMG. Со оваа машина уште еднаш се покажува супериорноста на електромоторите! Цената е страшна! 416.500 еура. Се работи за машина со 4 синхрони електромотори.

Тестот може да го погледате на видеото. Специјалистот Крис Херис го тестира ова неверојатно инженерско остварување:

Стандарди за брзо полнење

Секојдневно слушаме за нови електромобили како и за инсталција на инфраструктура по автострадите и според тоа би можеле да сметаме дека имаме одредена позиција. Но, перспективите за долго патување со погон на електрицитет остануваат лимитирани. Додека не се најдат механизам за менување на батериите, дали со брзо полнење или преку комплетно менување на цел батериски сет (better place), дотогаш ќе бидеме во границите на лимитираност. Дури и со коли на изнајмување кои би нуделе батерии за возење од околу 500 километри, возењето со електрична кола е барем во овој момент непрактично.

CHAdeMO
CHAdeMO
полнач
полнач

Неколку брзи полначи и системи се достапни, системи кои можат да ги наполнат батериите до 80 проценти од нивниот капацитет за 30 минути и помалку, но конекторите во овие еднонасочни (dc – direct current) полначи се мошне некомпатибилни. Тоа значи дека повторно ќе има војна за стандарди, бесконечни дебати или најчесто, де-факто индустрискиот лидер ќе ги наметне правилата, а другите ќе го следат тоа, од војните како Епл и Мајкрософт или порано Бетамакс и ВХС. За возачите тоа ќе значи: не само што ќе мораат да лоцираат брз полнач кога патуваат, туку тоа мора да биде и специфичен тип на полнач, фактор кој може да направи големи штети при продажбата на е-возилата.

Инкопатибилноста расте. Во мај, три детроитски и пет германски производители, заедно со Волксваген и Мерцедес, се согласија дека ќе креираат полнач со two-prong connecter кој може да обезбеди брзо директно полнење (dc – direct current) или поспоро (ac – alternating current) наизменично полнење, во еден комбиниран уред. Оваа најава ги разлути компаниите кои веќе имаат развиено технологија; веќе неколку години, Нисан, Мицубиши и други производители на полначи развија технологија наречена CHAdeMO (чадемо), која е инсталирана во најмалку 1500 места, глобално. Секој нов стандард, велат овие компании, е непотребен и ултимативно, деструктивен.

CHAdeMO е веќе докажана технологија”, вели Хидеаки Ватанабе, заменик претседател во бизнис групата НУЛА емисии при Нисан. “Не знам зошто ни е потребен друг стандард.”

полнач
полнач
полнач
полнач

Да се зголеми конфузијата, кинеските производители на електрични коли прават нивни стандарди за полначи кои ќе се користат на нивниот домашен пазар. Тесла, калифорниската фирма за е-мобили, разви сопствен полнач. Разликата помеѓу стандардите не е мала, ниту незначајна. Колите како Нисан Лиф (Nissan Leaf) имаат индивидуални сокети за различни нивоа на полнење. Американско-германската технологија која е базирана на стандардот SAE J1772 кој се користи во споро-полначките наизменични полначи (ac – alternating current), ќе им овозможи на производителите да инсталираат само еден комбиниран сокет во кола.

“Сметаме дека тоа е битен фактор”, вели Кевин М. Кели, порпарол на Џенерал Моторс, кој рече дека новите брзи полначи нема да бидат спремни до наредната година, кога електромобилот Шевролет Спарк (Chevrolet Spark E.V.) ќе оди на продажба. Како и да биде, стандардите ќе создадат главоболки за владите и компаниите кои веќе го имаат стандардот CHAdeMO за брзо полнење.

“Ние веќе избравме победник; го избравме CHAdeMO”, вели Џорџ Беард, кој помогна да се инсталираат сет на полначи, вклучително и брзи полначи на “електричната авенија”, тест улица во Портланд, Орегон. “Ако јас би бил консумент и би го имал типот А и не би можел да го користам типот Б, би бил бесен.”

Ниедна групација не сака да признае, ниту да попушти, а очите се вперени во затворениот технички комитет при интернационалната техничка комисија. Комитетот ги разгледува стандардите и во наредните месеци се очекува да ги одобри еден или повеќето стандарди за брзо полнење.

Тесла, кои само што го промовираа моделот Тесла С Седан, би можел да има најголем проблем во целата работа. Тие одат во свој правец, со брзиот систем за напојување, кој што велат дека може да обезбеди доволно електрицитет во 30 минути за да обезбеди возење до 250 километри.

Сите модели на Тесла, Модел С, имаат 85 киловатчасови батериски пакет за користење на брз полнач, кој ќе биде инсталиран на главните автостради/рути, според Кристина Ра, портпарол на компанијата. Брзите полначи на компанијата Тесла иницијално ќе бидат компатибилни само со Моделот С (Model S vehicles), но тоа може да се промени, вели таа.

Извор: nytimes.com