Електрично чудовиште: Mercedes-Benz SLS AMG

Чудовиште! Што друго да се каже за машина која има 551 kW или 740 коњски сили поделена во 4 електромотори со вкупно 999 Њутн метри и вртежен момент од 738 либри на фит, со што од 0-100 km/h стигнува за 3.9 секунди, со највисока брзина од 249 km/h со што и практично покажа дека е помоќен од 6.2 литарскиот V8 во „регуларниот“ SLS AMG. Со оваа машина уште еднаш се покажува супериорноста на електромоторите! Цената е страшна! 416.500 еура. Се работи за машина со 4 синхрони електромотори.

Тестот може да го погледате на видеото. Специјалистот Крис Херис го тестира ова неверојатно инженерско остварување:

Be Sociable, Share!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*