БОЛИДОТ Venturi Jamais Contente ќе вози 700 km/h по солените платоа на Јута

БОЛИД
БОЛИДот на VENTURI

Државниот универзитет Охајо уште еднаш соработува со тимот на  Venturi со цел да се постави нов рекорд на земјина површина за електрични возила, според тајмингот, септември 2013. Еве го третиот по ред БОЛИД, познат како Venturi VBB-3 или Venturi Jamais Contente  („никогаш задоволен”).

VENTURI
VENTURI

Државниот универзитет Охајо – OSU (Ohio State University), се хардкор ривали со Универзитетот од Мичиген – UM (University of Michigan), го вклучија возачот Роџер Шроер да го извози 3000 коњски сили снажниот Venturi по Солените платоа на Боневил во Јута со кој очекуваат да стигнат до 600 километри/час (373 милји/час). Тоа е пребрзо, но тие имаат цел, веќе наредната година да атакуваат на 700 километри/час (435 милји/час).

VENTURI шасија
VENTURI шасија

Вентури отсекогаш бил интересен како електрично возило, како со приказот на е-возило без врати на Парискиот мотор шоу ланскиот септември или  електричниот dune buggy прикажан во 2010 исто во Парис.

VENTURI шасија
VENTURI шасија

Универзитетот од Охајо се спои со Venturi во 2009 за заедно да направат е-машина под име Buckeye Bullet која би стигнала до 300 милји на час.

VENTURI шасија
VENTURI шасија и оклоп

 

Venturi8

 

 

 

 

 

батериски пакет
батериски пакет

 

 

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*