Фолксваген eUP

Фолксваген E-Up е електрично урбано количе кое според брзите преноси на информации на интернет е забележано како се полни на електрополнач-паркинг станица во Гетеборг, Шведска.

VW E-UP on ChaDeMo
VW E-UP on ChaDeMo

Според блогерот од каде ја исцрпивме информацијата E-Up! користи полначка станица според јапонскиот брз стандард за полнење CHAdeMO за кој пишувавме тука, според стандардот SAE J1772 DC  (direct current права струја) договорена од Ауди, БМВ, Дајмлер, Форд, Џенерал Моторс, Порше и Фолксваген. Исто е забележано дека стандардот за полнење CHAdeMO е користен и кај R8 e-tron тест моделите на Ауди.

chademo-combo
chademo-combo

Спецификација на VW e-up!

  • Цена: £17,000 (процена)
  • Погон: Електромотор
  • Моќ: 80 bhp – brake horse power
  • Трансмисија: директен-погон на предни тркала
  • 0-100 km/h: 13.0 секунди
  • Топ брзина: 130 km/h
  • Должина со едно полнење: 150 километри
  • Време на полнење: 5.5 часа
  • Опрема: Сателитска навигација

Be Sociable, Share!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*